2016
– 2017
September 2016
4. TURANDOT,
c. Marco Armiliato, Lise Lindstrom, Heinz
Zednik, Dan Paul Dumitrescu, Marcello Giordani, Olga Bezsmertna, Paolo Rumetz,
Gabriel Bermúdez, Jinxu Xiahou, Norbert Ernst
5. LOHENGRIN,
c. Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck,
Stefan Vinke, Ricarda Merbeth, Petra Lang, Boaz Daniel, Wolfram Igor Derntl,
Daniel Lökös, Johannes Gisser, Dominik Rieger, Tomasz Konieczny
6. CARMEN,
c. Philippe Auguin, Elena Maximova, Brandon
Jovanovich, Clemens Unterreiner, Cristina Pasaroiu, Hila Fahima, Ilseyar
Khayrullova, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Joseph Dennis, Mihail Dogotari
7. TURANDOT,
c. Marco Armiliato, Lise Lindstrom, Heinz
Zednik, Dan Paul Dumitrescu, Marcello Giordani, Olga Bezsmertna, Paolo Rumetz,
Gabriel Bermúdez, Jinxu Xiahou, Norbert Ernst
8. MADAMA
BUTTERFLY, c. Philippe Auguin, Kristīne Opolais, Bongiwe
Nakani, Lydia Rathkolb, Piero Pretti, Herwig Pecoraro, Boaz Daniel, Peter
Jelosits, Alexandru Moisiuc, Hans Peter Kammerer, Martin Müller, Arina Holecek,
Jung-Won Han
9. CARMEN,
c. Philippe Auguin, Elena Maximova, Brandon
Jovanovich, Clemens Unterreiner, Cristina Pasaroiu, Hila Fahima, Ilseyar
Khayrullova, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Joseph Dennis, Mihail Dogotari
10. TURANDOT,
c. Marco Armiliato, Lise Lindstrom, Heinz
Zednik, Dan Paul Dumitrescu, Marcello Giordani, Olga Bezsmertna, Paolo Rumetz,
Gabriel Bermúdez, Jinxu Xiahou, Norbert Ernst
11. LOHENGRIN,
c. Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck,
Klaus Florian Vogt, Ricarda Merbeth, Petra Lang, Boaz Daniel, Oleg Zalytskiy,
Gerhard Reiterer, Michael Wilder, Dominik Rieger, Tomasz Konieczny
12. MADAMA
BUTTERFLY, c. Philippe Auguin, Kristīne Opolais, Bongiwe
Nakani, Lydia Rathkolb, Piero Pretti, Herwig Pecoraro, Boaz Daniel, Peter
Jelosits, Alexandru Moisiuc, Hans Peter Kammerer, Martin Müller, Martina Reder,
Jung-Won Han
13. CARMEN,
c. Philippe Auguin, Elena Maximova, Brandon
Jovanovich, Clemens Unterreiner, Cristina Pasaroiu, Hila Fahima, Ilseyar
Khayrullova, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Joseph Dennis, Mihail Dogotari
14. MADAMA
BUTTERFLY, c. Philippe Auguin, Kristīne Opolais, Bongiwe
Nakani, Lydia Rathkolb, Piero Pretti, Herwig Pecoraro, Boaz Daniel, Peter
Jelosits, Alexandru Moisiuc, Hans Peter Kammerer, Martin Müller, Arina Holecek,
Seçil Ilker
15. LOHENGRIN,
c. Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck,
Klaus Florian Vogt, Ricarda Merbeth, Petra Lang, Boaz Daniel, Wolfram Igor
Derntl, Martin Müller, Johannes Gisser, Hermann Thyringer, Tomasz Konieczny
16. LA
FILLE DU RÉGIMENT, c. Evelino
Pidò, Julie Fuchs, John Tessier, Donna Ellen, Carlos Álvarez, Marcus Pelz,
Konrad Huber, Ildikó Raimondi
18. LOHENGRIN,
c. Graeme Jenkins, Günther Groissböck, Klaus
Florian Vogt, Ricarda Merbeth, Petra Lang, Boaz Daniel, Wolfram Igor Derntl,
Martin Müller, Johannes Gisser, Hermann Thyringer, Tomasz Konieczny
19. LA
FILLE DU RÉGIMENT, c. Evelino
Pidò, Julie Fuchs, John Tessier, Donna Ellen, Carlos Álvarez, Marcus Pelz,
Jaroslav Pehal, Ildikó Raimondi
21. SALOME,
c. Alain Altinoglu, Gerhard A. Siegel, Jane
Henschel, Erika Sunnegårdh, Matthias Goerne, Norbert Ernst, Ulrike Helzel,
Thomas Ebenstein, Peter Jelosits, Carlos Osuna, Benedikt Kobel, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc, Mihail Dogotari, Wolfgang Bankl, Sorin Coliban,
Hiro Ijichi
22. LA
FILLE DU RÉGIMENT, c. Evelino
Pidò, Julie Fuchs, John Tessier, Donna Ellen, Carlos Álvarez, Marcus Pelz,
Jaroslav Pehal, Ildikó Raimondi
24. SALOME,
c. Alain Altinoglu, Gerhard A. Siegel, Jane
Henschel, Erika Sunnegårdh, Matthias Goerne, Norbert Ernst, Ulrike Helzel,
Thomas Ebenstein, Peter Jelosits, Carlos Osuna, Benedikt Kobel, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc, Mihail Dogotari, Wolfgang Bankl, Sorin Coliban,
Hiro Ijichi
25. LA
FILLE DU RÉGIMENT, c. Evelino
Pidò, Julie Fuchs, John Tessier, Donna Ellen, Carlos Álvarez, Marcus Pelz,
Konrad Huber, Ildikó Raimondi
29. AIDA,
c. Marco Armiliato, Kristin Lewis, Ayk
Martirossian, Violeta Urmana, Marcello Giordani, Sorin Coliban, Ambrogio
Maestri, Jinxu Xiahou, Caroline Wenborne
30. SIMON
BOCCANEGRA, c. Evelino Pidò, Marco Vratogna, Ildebrando
D'Arcangelo, Markus Eiche, Dan Paul Dumitrescu, Maria Pia Piscitelli, Ramón
Vargas, Carlos Osuna, Lydia Rathkolb
October 2016
2. AIDA,
c. Marco Armiliato, Kristin Lewis, Ayk
Martirossian, Violeta Urmana, Marcello Giordani, Sorin Coliban, Ambrogio
Maestri, Jinxu Xiahou, Caroline Wenborne
3. SIMON
BOCCANEGRA, c. Evelino Pidò, Marco Vratogna, Ildebrando
D'Arcangelo, Markus Eiche, Dan Paul Dumitrescu, Maria Pia Piscitelli, Ramón
Vargas, Carlos Osuna, Lydia Rathkolb
5. AIDA,
c. Marco Armiliato, Kristin Lewis, Ayk
Martirossian, Violeta Urmana, Fabio Sartori, Sorin Coliban, Ambrogio Maestri,
Jinxu Xiahou, Caroline Wenborne
6. SIMON
BOCCANEGRA, c. Evelino Pidò, Marco Vratogna, Ildebrando
D'Arcangelo, Markus Eiche, Dan Paul Dumitrescu, Maria Pia Piscitelli, Ramón
Vargas, Carlos Osuna, Lydia Rathkolb
7. TOSCA,
c. Mikko Franck, Anja Harteros, Jorge de
León, Marco Vratogna, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Michael Roider, Marcus Pelz
9. AIDA,
c. Marco Armiliato, Kristin Lewis, Ayk
Martirossian, Violeta Urmana, Fabio Sartori, Sorin Coliban, Ambrogio Maestri,
Jinxu Xiahou, Caroline Wenborne
10. TOSCA,
c. Mikko Franck, Anja Harteros, Jorge de
León, Marco Vratogna, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Michael Roider, Marcus Pelz
13. TOSCA,
c. Mikko Franck, Anja Harteros, Jorge de
León, Marco Vratogna, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Michael Roider, Marcus Pelz
15. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Peter Mattei, Dorothea Röschmann, Valentina Nafornita, Mario Cassi,
Miriam Albano, Zoryana Kushpler, Herwig Pecoraro, Benedikt Kobel, Peter Rose,
Igor Onishchenko, Ileana Tonca
16. ARMIDE,
c. Marc Minkowski, Gaëlle Arquez (Armide),
Paolo Rumetz (Hidraot), Stanislas de Barbeyrac (Renaud), Mihail Dogotari
(Aronte), Bror Magnus Tødenes (Artémidore), Gabriel Bermúdez (Ubalde), Olga
Bezsmertna (Phénice), Hila Fahima (Sidonie), Stephanie Houtzeel (Hass), Bror
Magnus Tødenes (Dänischer Ritter) PREMIÉRE
Ivan Alexandre, Pierre-André Weitz
18. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Peter Mattei, Dorothea Röschmann, Valentina Nafornita, Mario Cassi,
Miriam Albano, Zoryana Kushpler, Herwig Pecoraro, Benedikt Kobel, Peter Rose,
Igor Onishchenko, Ileana Tonca
19. ARMIDE,
c. Marc Minkowski, Gaëlle Arquez, Paolo
Rumetz, Stanislas de Barbeyrac, Mihail Dogotari, Bror Magnus Tødenes, Gabriel
Bermúdez, Olga Bezsmertna, Hila Fahima, Stephanie Houtzeel, Bror Magnus Tødenes
20. ALCINA,
c. Marc Minkowski, Myrtò Papatanasiu, Rachel
Frenkel, Chen Reiss, Margarita Gritskova, Solist des Tölzer Knabenchores,
Benjamin Bruns, Orhan Yildiz
21. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Peter Mattei, Dorothea Röschmann, Rosa Feola, Mario Cassi, Miriam
Albano, Zoryana Kushpler, Herwig Pecoraro, Benedikt Kobel, Peter Rose, Igor
Onishchenko, Ileana Tonca
22. ARMIDE,
c. Marc Minkowski, Gaëlle Arquez, Paolo
Rumetz, Stanislas de Barbeyrac, Mihail Dogotari, Bror Magnus Tødenes, Gabriel
Bermúdez, Olga Bezsmertna, Hila Fahima, Margaret Plummer, Bror Magnus Tødenes
23. ALCINA,
c. Marc Minkowski, Myrtò Papatanasiu, Rachel
Frenkel, Chen Reiss, Margarita Gritskova, Solist des Tölzer Knabenchores, Benjamin
Bruns, Orhan Yildiz
25. ARMIDE,
c. Marc Minkowski, Gaëlle Arquez, Paolo
Rumetz, Stanislas de Barbeyrac, Mihail Dogotari, Bror Magnus Tødenes, Gabriel
Bermúdez, Olga Bezsmertna, Hila Fahima, Margaret Plummer, Bror Magnus Tødenes
26. ALCINA,
c. Marc Minkowski, Myrtò Papatanasiu, Rachel
Frenkel, Chen Reiss, Margarita Gritskova, Solist des Tölzer Knabenchores,
Benjamin Bruns, Orhan Yildiz
28. DON
PASQUALE, c. Frédéric Chaslin, Michele Pertusi,
Valentina Nafornita, Alessio Arduini, Dmitry Korchak, Mihail Dogotari
29. ARMIDE,
c. Marc Minkowski, Gaëlle Arquez, Paolo
Rumetz, Stanislas de Barbeyrac, Mihail Dogotari, Bror Magnus Tødenes, Gabriel
Bermúdez, Olga Bezsmertna, Hila Fahima, Margaret Plummer, Bror Magnus Tødenes
30. ALCINA,
c. Marc Minkowski, Myrtò Papatanasiu, Rachel
Frenkel, Chen Reiss, Margarita Gritskova, Solist des Tölzer Knabenchores,
Benjamin Bruns, Orhan Yildiz
31. DON
PASQUALE, c. Frédéric Chaslin, Michele Pertusi,
Valentina Nafornita, Alessio Arduini, Dmitry Korchak, Mihail Dogotari
November 2016
3. LA
CENERENTOLA, c. Speranza Scappucci, Maxim Mironov, Alessio
Arduini, Renato Girolami, Eri Nakamura, Catherine Trottmann, Elena Maximova,
Michele Pertusi
6. LA
CENERENTOLA, c. Speranza Scappucci, Maxim Mironov, Alessio
Arduini, Renato Girolami, Eri Nakamura, Catherine Trottmann, Elena Maximova,
Michele Pertusi
7. MANON,
c. Frédéric Chaslin, Marlis Petersen,
Jean-François Borras, Dan Paul Dumitrescu, Adrian Eröd, Alexander Kaimbacher,
Clemens Unterreiner, Lydia Rathkolb, Arina Holecek, Zoryana Kushpler, Renate
Gutsch
10. LA
CENERENTOLA, c. Speranza Scappucci, Maxim Mironov, Alessio
Arduini, Renato Girolami, Eri Nakamura, Catherine Trottmann, Elena Maximova,
Michele Pertusi
11. MANON,
c. Frédéric Chaslin, Marlis Petersen, Jean-François
Borras, Dan Paul Dumitrescu, Adrian Eröd, Alexander Kaimbacher, Clemens
Unterreiner, Lydia Rathkolb, Arina Holecek, Zoryana Kushpler, Wilma Maller
12. IL
BARBIERE DI SIVIGLIA, c. Guillermo
García Calvo, Antonino Siragusa, Paolo Rumetz, Rachel Frenkel, Adrian Eröd,
Sorin Coliban, Mihail Dogotari, Jaroslav Pehal, Lydia Rathkolb, Alejandro
Pizarro Enríquez
13. MANON,
c. Frédéric Chaslin, Marlis Petersen,
Jean-François Borras, Dan Paul Dumitrescu, Adrian Eröd, Alexander Kaimbacher,
Clemens Unterreiner, Lydia Rathkolb, Arina Holecek, Zoryana Kushpler, Renate
Gutsch
14. LA
BOHÈME, c. Sascha Goetzel, Jinxu Xiahou, Clemens
Unterreiner, Javier Arrey, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Anita Hartig,
Francesca Dotto, Wolfgang Bankl, Martin Müller, Dominik Rieger, Johannes
Gisser, Thomas Köber
15. IL
BARBIERE DI SIVIGLIA, c. Guillermo
García Calvo, Antonino Siragusa, Paolo Rumetz, Lilly Jørstad, Adrian Eröd,
Sorin Coliban, Mihail Dogotari, Jaroslav Pehal, Lydia Rathkolb, Alejandro
Pizarro Enríquez
16. MANON,
c. Frédéric Chaslin, Marlis Petersen,
Jean-François Borras, Dan Paul Dumitrescu, Adrian Eröd, Alexander Kaimbacher,
Clemens Unterreiner, Lydia Rathkolb, Arina Holecek, Zoryana Kushpler, Wilma
Maller
17. LA
BOHÈME, c. Sascha Goetzel, Jinxu Xiahou, Clemens
Unterreiner, Javier Arrey, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Anita Hartig,
Francesca Dotto, Wolfgang Bankl, Martin Müller, Jaroslav Pehal, Alejandro
Pizarro Enríquez, Thomas Köber
19. LA
TRAVIATA, c. Speranza Scappucci, Marina Rebeka, Ilseyar
Khayrullova, Donna Ellen, Charles Castronovo, Dmitri Hvorostovsky, Bror Magnus
Tødenes, Gabriel Bermúdez, Hans Peter Kammerer, Dan Paul Dumitrescu, Dritan
Luca
20. LA
BOHÈME, c. Sascha Goetzel, Jinxu Xiahou, Clemens
Unterreiner, Javier Arrey, Jongmin Park, Wolfgang Bankl, Anita Hartig,
Francesca Dotto, Wolfgang Bankl, Dritan Luca, Ion Tibrea, Alejandro Pizarro
Enríquez, Oleg Zalytskiy
23. LA
TRAVIATA, c. Speranza Scappucci, Marina Rebeka, Ilseyar
Khayrullova, Donna Ellen, Charles Castronovo, Dmitri Hvorostovsky, Bror Magnus
Tødenes, Gabriel Bermúdez, Hans Peter Kammerer, Dan Paul Dumitrescu, Dritan
Luca
26. LA
TRAVIATA, c. Speranza Scappucci, Marina Rebeka, Ilseyar
Khayrullova, Donna Ellen, Charles Castronovo, Dmitri Hvorostovsky, Bror Magnus
Tødenes, Gabriel Bermúdez, Hans Peter Kammerer, Dan Paul Dumitrescu, Dritan
Luca
27. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Mikko
Franck, Eva-Maria Westbroek, Tomasz Konieczny, José Cura, Joseph Dennis,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Bror Magnus Tødenes, Mihail Dogotari, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ayk Martirossian, Miriam Albano, Orhan Yildiz
29. LA
TRAVIATA, c. Speranza Scappucci, Marina Rebeka, Ilseyar
Khayrullova, Donna Ellen, Charles Castronovo, Dmitri Hvorostovsky, Bror Magnus
Tødenes, Gabriel Bermúdez, Hans Peter Kammerer, Dan Paul Dumitrescu, Dritan
Luca
30. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Mikko
Franck, Eva-Maria Westbroek, Tomasz Konieczny, José Cura, Joseph Dennis,
Alexandru Moisiuc, Gabriel Bermúdez, Bror Magnus Tødenes, Mihail Dogotari, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ayk Martirossian, Miriam Albano, Orhan Yildiz
December 2016
1. LA
TRAVIATA, c. Speranza Scappucci, Marina Rebeka, Ilseyar
Khayrullova, Donna Ellen, Charles Castronovo, Boaz Daniel, Bror Magnus Tødenes,
Gabriel Bermúdez, Hans Peter Kammerer, Dan Paul Dumitrescu, Dritan Luca
3. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Mikko
Franck, Eva-Maria Westbroek, Tomasz Konieczny, José Cura, Joseph Dennis,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Bror Magnus Tødenes, Mihail Dogotari, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ayk Martirossian, Miriam Albano, Orhan Yildiz
4. FALSTAFF,
c. Zubin Mehta, Ambrogio Maestri (Sir John
Falstaff), Ludovic Tézier (Ford), Paolo Fanale (Fenton), Herwig Pecoraro
(Bardolfo), Riccardo Fassi (Pistola), Thomas Ebenstein (Dr. Cajus), Carmen
Giannattasio (Alice Ford), Hila Fahima (Nannetta), Marie-Nicole Lemieux (Mrs.
Quickly), Lilly Jørstad (Meg Page) NEW
PRODUCTION David McVicar, Charles Edwards, Gabrielle Dalton
5. L'ELISIR
D'AMORE, c. Pavel Baleff, Heidi Stober, Jinxu Xiahou,
Pietro Spagnoli, Bryn Terfel, Lauren Michelle
6. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Mikko
Franck, Eva-Maria Westbroek, Tomasz Konieczny, José Cura, Joseph Dennis,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Bror Magnus Tødenes, Mihail Dogotari, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ayk Martirossian, Miriam Albano, Orhan Yildiz
7. FALSTAFF,
c. Zubin Mehta, Paolo Rumetz, Ludovic Tézier,
Paolo Fanale, Herwig Pecoraro, Riccardo Fassi, Thomas Ebenstein, Carmen
Giannattasio, Hila Fahima, Marie-Nicole Lemieux, Lilly Jørstad
8. MACBETH,
c. Evelino Pidò, Simon Keenlyside, Tatiana
Serjan, Jongmin Park, Jorge de León, Bror Magnus Tødenes, Lydia Rathkolb
9. FALSTAFF,
c. Zubin Mehta, Ambrogio Maestri, Ludovic
Tézier, Paolo Fanale, Herwig Pecoraro, Riccardo Fassi, Thomas Ebenstein, Carmen
Giannattasio, Hila Fahima, Marie-Nicole Lemieux, Lilly Jørstad
10. L'ELISIR
D'AMORE, c. Pavel Baleff, Aida Garifullina, Jinxu
Xiahou, Pietro Spagnoli, Bryn Terfel, Lauren Michelle
11. MACBETH,
c. Evelino Pidò, Simon Keenlyside, Martina
Serafin, Jongmin Park, Jorge de León, Bror Magnus Tødenes, Lydia Rathkolb
12. FALSTAFF,
c. Zubin Mehta, Ambrogio Maestri, Ludovic
Tézier, Paolo Fanale, Herwig Pecoraro, Riccardo Fassi, Thomas Ebenstein, Carmen
Giannattasio, Hila Fahima, Marie-Nicole Lemieux, Lilly Jørstad
13. PETER
GRIMES, c. Graeme Jenkins, Stephen Gould, Elza van
den Heever, Brian Mulligan, Monika Bohinec, Simina Ivan, Margaret Plummer,
Norbert Ernst, Wolfgang Bankl, Donna Ellen, Carlos Osuna, Morten Frank Larsen,
Sorin Coliban
14. MACBETH,
c. Evelino Pidò, Simon Keenlyside, Martina
Serafin, Jongmin Park, Jorge de León, Bror Magnus Tødenes, Lydia Rathkolb
15. FALSTAFF,
c. Zubin Mehta, Ambrogio Maestri, Ludovic
Tézier, Paolo Fanale, Herwig Pecoraro, Riccardo Fassi, Thomas Ebenstein, Carmen
Giannattasio, Hila Fahima, Marie-Nicole Lemieux, Lilly Jørstad
16. PETER
GRIMES, c. Graeme Jenkins, Stephen Gould, Emily
Newton, Brian Mulligan, Monika Bohinec, Simina Ivan, Margaret Plummer, Norbert
Ernst, Wolfgang Bankl, Donna Ellen, Carlos Osuna, Morten Frank Larsen, Sorin
Coliban
17. MACBETH,
c. Evelino Pidò, Simon Keenlyside, Martina
Serafin, Jongmin Park, Jorge de León, Bror Magnus Tødenes, Lydia Rathkolb
18. PETER
GRIMES, c. Graeme Jenkins, Stephen Gould, Judith
Howarth, Brian Mulligan, Monika Bohinec, Simina Ivan, Margaret Plummer, Norbert
Ernst, Wolfgang Bankl, Donna Ellen, Carlos Osuna, Morten Frank Larsen, Sorin
Coliban
20. IL
BARBIERE DI SIVIGLIA, c. Guillermo
García Calvo, Ioan Hotea, Paolo Rumetz, Margarita Gritskova, Alessio Arduini,
Ryan Speedo Green, Igor Onishchenko, Jaroslav Pehal, Lydia Rathkolb, Oleg
Zalytskiy
21. PETER
GRIMES, c. Graeme Jenkins, Stephen Gould, Elza van
den Heever, Brian Mulligan, Monika Bohinec, Simina Ivan, Margaret Plummer,
Norbert Ernst, Marcus Pelz, Donna Ellen, Carlos Osuna, Morten Frank Larsen,
Sorin Coliban
23. DIE
ZAUBERFLÖTE, c. Adam Fischer, Joseph Dennis, Sorin
Coliban, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Albina Shagimuratova, Olga
Bezsmertna, Caroline Wenborne, Stephanie Houtzeel, Rosie Aldridge, Daniela
Fally, Georg Nigl, Benedikt Kobel, Herbert Lippert, Dan Paul Dumitrescu
25. DIE
ZAUBERFLÖTE, c. Adam Fischer, Joseph Dennis, Sorin
Coliban, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Albina Shagimuratova, Olga
Bezsmertna, Caroline Wenborne, Stephanie Houtzeel, Rosie Aldridge, Daniela
Fally, Georg Nigl, Benedikt Kobel, Herbert Lippert, Dan Paul Dumitrescu
28. DIE
ZAUBERFLÖTE, c. Adam Fischer, Joseph Dennis, Sorin
Coliban, Morten Frank Larsen, Peter Jelosits, Albina Shagimuratova, Olga
Bezsmertna, Caroline Wenborne, Stephanie Houtzeel, Rosie Aldridge, Daniela
Fally, Georg Nigl, Benedikt Kobel, Herbert Lippert, Dan Paul Dumitrescu
29. HÄNSEL
UND GRETEL, c. Axel Kober, Sebastian Holecek, Donna
Ellen, Margaret Plummer, Chen Reiss, Michaela Schuster, Maria Nazarova, Maria
Nazarova
31. DIE
FLEDERMAUS, c. Sascha Goetzel, Michael Schade, Regine
Hangler, Wolfgang Bankl, Elena Maximova, Norbert Ernst, Clemens Unterreiner,
Peter Jelosits, Daniela Fally, Lydia Rathkolb, Peter Simonischek
January 2017
1. DIE
FLEDERMAUS, c. Sascha Goetzel, Herbert Lippert, Regine
Hangler, Hans Peter Kammerer, Zoryana Kushpler, Thomas Ebenstein, Rafael
Fingerlos, Peter Jelosits, Daniela Fally, Lydia Rathkolb, Peter Simonischek
2. HÄNSEL
UND GRETEL, c. Axel Kober, Sebastian Holecek, Donna
Ellen, Margaret Plummer, Chen Reiss, Michaela Schuster, Maria Nazarova, Maria
Nazarova
4. DIE
FLEDERMAUS, c. Sascha Goetzel, Michael Schade, Regine
Hangler, Wolfgang Bankl, Elena Maximova, Thomas Ebenstein, Clemens Unterreiner,
Peter Jelosits, Alexandra Steiner, Lydia Rathkolb, Peter Simonischek
5. HÄNSEL
UND GRETEL, c. Axel Kober, Sebastian Holecek, Donna
Ellen, Margaret Plummer, Chen Reiss, Michaela Schuster, Maria Nazarova, Maria
Nazarova
6. DIE
FLEDERMAUS, c. Sascha Goetzel, Michael Schade, Regine
Hangler, Hans Peter Kammerer, Elena Maximova, Thomas Ebenstein, Clemens
Unterreiner, Peter Jelosits, Annika Gerhards, Lydia Rathkolb, Peter Simonischek
7. LA
SONNAMBULA, c. Guillermo García Calvo, Luca Pisaroni,
Rosie Aldridge, Daniela Fally, Juan Diego Flórez, Maria Nazarova, Manuel
Walser, Thomas Köber
9. DIE
TOTE STADT, c. Mikko Franck, Herbert Lippert, Camilla
Nylund, Adrian Eröd, Monika Bohinec, Simina Ivan, Miriam Albano, Lukas
Gaudernak, Joseph Dennis, Adrian Eröd, Thomas Ebenstein
10. LA
SONNAMBULA, c. Guillermo García Calvo, Luca Pisaroni,
Rosie Aldridge, Daniela Fally, Juan Diego Flórez, Maria Nazarova, Manuel
Walser, Johannes Gisser
11. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Marco
Armiliato, Emily Magee, Andrzej Dobber, Aleksandrs Antonenko, Carlos Osuna,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Thomas Ebenstein, Hans Peter Kammerer, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ryan Speedo Green, Ilseyar Khayrullova, Orhan Yildiz
12. DIE
TOTE STADT, c. Mikko Franck, Herbert Lippert, Camilla
Nylund, Adrian Eröd, Monika Bohinec, Simina Ivan, Miriam Albano, Franz Peter
Károlyi, Joseph Dennis, Adrian Eröd, Thomas Ebenstein
13. LA
SONNAMBULA, c. Guillermo García Calvo, Luca Pisaroni,
Rosie Aldridge, Daniela Fally, Juan Diego Flórez, Maria Nazarova, Manuel
Walser, Hacik Bayvertian
14. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Marco
Armiliato, Emily Magee, Andrzej Dobber, Aleksandrs Antonenko, Carlos Osuna,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Thomas Ebenstein, Hans Peter Kammerer, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Marcus Pelz,
Ryan Speedo Green, Ilseyar Khayrullova, Orhan Yildiz
15. DIE
TOTE STADT, c. Mikko Franck, Klaus Florian Vogt, Camilla
Nylund, Adrian Eröd, Monika Bohinec, Simina Ivan, Miriam Albano, Lukas
Gaudernak, Joseph Dennis, Adrian Eröd, Thomas Ebenstein
18. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Marco
Armiliato, Emily Magee, Andrzej Dobber, Aleksandrs Antonenko, Carlos Osuna,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Thomas Ebenstein, Hans Peter Kammerer, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Ryan Speedo
Green, Ryan Speedo Green, Ilseyar Khayrullova, Orhan Yildiz
20. DIE
TOTE STADT, c. Mikko Franck, Klaus Florian Vogt, Camilla
Nylund, Adrian Eröd, Monika Bohinec, Simina Ivan, Miriam Albano, Franz Peter
Károlyi, Joseph Dennis, Adrian Eröd, Thomas Ebenstein
21. LA
FANCIULLA DEL WEST, c. Francesco
Rosa, Emily Magee, Andrzej Dobber, Aleksandrs Antonenko, Carlos Osuna,
Alexandru Moisiuc, Boaz Daniel, Thomas Ebenstein, Hans Peter Kammerer, Igor
Onishchenko, Peter Jelosits, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Ryan Speedo Green,
Ryan Speedo Green, Ilseyar Khayrullova, Orhan Yildiz
22. ROMÉO
ET JULIETTE, c. Plácido Domingo, Aida Garifullina, Rachel
Frenkel, Rosie Aldridge, Juan Diego Flórez, Carlos Osuna, Martin Müller,
Gabriel Bermúdez, Igor Onishchenko, Ayk Martirossian, Wolfgang Bankl, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc
23. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Simon Keenlyside, Sorin
Coliban, Irina Lungu, Benjamin Bruns, Dorothea Röschmann, Erwin Schrott, Ileana
Tonca, Manuel Walser
25. ROMÉO
ET JULIETTE, c. Plácido Domingo, Aida Garifullina, Rachel
Frenkel, Rosie Aldridge, Juan Diego Flórez, Carlos Osuna, Martin Müller,
Gabriel Bermúdez, Igor Onishchenko, Ayk Martirossian, Wolfgang Bankl, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc
26. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Simon Keenlyside, Sorin
Coliban, Irina Lungu, Benjamin Bruns, Dorothea Röschmann, Erwin Schrott, Ileana
Tonca, Manuel Walser
28. ROMÉO
ET JULIETTE, c. Plácido Domingo, Aida Garifullina, Rachel
Frenkel, Rosie Aldridge, Juan Diego Flórez, Carlos Osuna, Martin Müller,
Gabriel Bermúdez, Igor Onishchenko, Ayk Martirossian, Wolfgang Bankl, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc
29. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Simon Keenlyside, Sorin
Coliban, Irina Lungu, Benjamin Bruns, Dorothea Röschmann, Erwin Schrott, Ileana
Tonca, Manuel Walser
30. SALOME,
c. Peter Schneider, Herwig Pecoraro, Iris
Vermillion, Gun-Brit Barkmin, Alan Held, Carlos Osuna, Ulrike Helzel, Thomas
Ebenstein, Peter Jelosits, Jinxu Xiahou, Benedikt Kobel, Ryan Speedo Green,
Alexandru Moisiuc, Rafael Fingerlos, Wolfgang Bankl, Ayk Martirossian, Johannes
Gisser
31. TOSCA,
c. Plácido Domingo, Sae Kyung Rim, Aleksandrs
Antonenko, Marco Vratogna, Ryan Speedo Green, Paolo Rumetz, Benedikt Kobel,
Hans Peter Kammerer
February 2017
1. ROMÉO
ET JULIETTE, c. Plácido Domingo, Aida Garifullina, Rachel
Frenkel, Rosie Aldridge, Juan Diego Flórez, Carlos Osuna, Martin Müller,
Gabriel Bermúdez, Igor Onishchenko, Ayk Martirossian, Wolfgang Bankl, Dan Paul
Dumitrescu, Alexandru Moisiuc
2. SALOME,
c. Peter Schneider, Herwig Pecoraro, Iris
Vermillion, Gun-Brit Barkmin, Alan Held, Carlos Osuna, Ulrike Helzel, Thomas
Ebenstein, Peter Jelosits, Jinxu Xiahou, Benedikt Kobel, Ryan Speedo Green,
Alexandru Moisiuc, Rafael Fingerlos, Wolfgang Bankl, Ayk Martirossian, Johannes
Gisser
3. TOSCA,
c. Plácido Domingo, Sae Kyung Rim, Aleksandrs
Antonenko, Marco Vratogna, Ryan Speedo Green, Paolo Rumetz, Benedikt Kobel,
Hans Peter Kammerer
4. NABUCCO,
c. Guillermo García Calvo, Leo Nucci, Miro
Dvorský, Roberto Tagliavini, Anna Smirnova, Ilseyar Khayrullova, Ayk
Martirossian, Benedikt Kobel, Caroline Wenborne
5. IL
TROVATORE, c. Marco Armiliato, Ludovic Tézier (Graf von
Luna), Anna Netrebko (Leonora), Luciana D'Intino (Azucena), Roberto Alagna
(Manrico), Jongmin Park (Ferrando), Simina Ivan (Inès), Jinxu Xiahou (Ruiz),
Ion Tibrea (Un vecchio zingaro), Wolfram Igor Derntl (Un messo) NEW PRODUCTION Daniele Abbado, Graziano
Gregori, Carla Teti
6. OTELLO,
c. Marco Armiliato, Kristian Benedikt, Carlos
Álvarez, Jinxu Xiahou, Peter Jelosits, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Olga
Bezsmertna, Monika Bohinec
8. NABUCCO,
c. Guillermo García Calvo, Leo Nucci, Bror
Magnus Tødenes, Roberto Tagliavini, Anna Smirnova, Ilseyar Khayrullova, Ayk
Martirossian, Benedikt Kobel, Caroline Wenborne
9. IL
TROVATORE, c. Marco Armiliato, Ludovic Tézier, Anna
Netrebko, Luciana D'Intino, Roberto Alagna, Jongmin Park, Simina Ivan, Bror
Magnus Tødenes, Michael Wilder, Oleg Zalytskiy
10. OTELLO,
c. Marco Armiliato, Kristian Benedikt, Carlos
Álvarez, Carlos Osuna, Peter Jelosits, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Olga
Bezsmertna, Monika Bohinec
11. NABUCCO,
c. Guillermo García Calvo, Leo Nucci, Bror
Magnus Tødenes, Roberto Tagliavini, Anna Smirnova, Ilseyar Khayrullova, Ayk
Martirossian, Benedikt Kobel, Caroline Wenborne
12. IL
TROVATORE, c. Marco Armiliato, Ludovic Tézier, Anna
Netrebko, Luciana D'Intino, Roberto Alagna, Jongmin Park, Simina Ivan, Jinxu
Xiahou, Ion Tibrea, Wolfram Igor Derntl
13. OTELLO,
c. Marco Armiliato, Kristian Benedikt, Carlos
Álvarez, Jinxu Xiahou, Peter Jelosits, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Olga
Bezsmertna, Monika Bohinec
14. NABUCCO,
c. Guillermo García Calvo, Leo Nucci, Bror
Magnus Tødenes, Roberto Tagliavini, Anna Smirnova, Rachel Frenkel, Sorin
Coliban, Benedikt Kobel, Caroline Wenborne
15. IL
TROVATORE, c. Marco Armiliato, Ludovic Tézier, Anna
Netrebko, Luciana D'Intino, Roberto Alagna, Jongmin Park, Simina Ivan, Jinxu
Xiahou, Michael Wilder, Wolfram Igor Derntl
16. OTELLO,
c. Marco Armiliato, Kristian Benedikt, Carlos
Álvarez, Jinxu Xiahou, Peter Jelosits, Alexandru Moisiuc, Orhan Yildiz, Olga
Bezsmertna, Monika Bohinec
17. L'ELISIR
D'AMORE, c. Marco Armiliato, Olga Peretyatko, Dmitry
Korchak, Alessio Arduini, Adam Plachetka, Lauren Michelle
18. IL
TROVATORE, c. Marco Armiliato, Ludovic Tézier, Anna
Netrebko, Luciana D'Intino, Roberto Alagna, Jongmin Park, Simina Ivan, Jinxu
Xiahou, Michael Wilder, Oleg Zalytskiy
26. L'ELISIR
D'AMORE, c. Marco Armiliato, Olga Peretyatko, Dmitry
Korchak, Alessio Arduini, Adam Plachetka, Ileana Tonca
28. TURANDOT,
c. Paolo Carignani, Elena Pankratova, Heinz
Zednik, Ryan Speedo Green, Stefano La Colla, Anita Hartig, Clemens Unterreiner,
Gabriel Bermúdez, Carlos Osuna, Norbert Ernst
March 2017
2. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Adam Plachetka, Dan Paul
Dumitrescu, Caroline Wenborne, Saimir Pirgu, Olga Bezsmertna, Jongmin Park,
Valentina Nafornita, Igor Onishchenko
3. TURANDOT,
c. Paolo Carignani, Elena Pankratova, Heinz
Zednik, Ryan Speedo Green, Stefano La Colla, Anita Hartig, Clemens Unterreiner,
Gabriel Bermúdez, Carlos Osuna, Norbert Ernst
5. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Adam Plachetka, Dan Paul
Dumitrescu, Caroline Wenborne, Saimir Pirgu, Olga Bezsmertna, Jongmin Park,
Valentina Nafornita, Igor Onishchenko
8. TURANDOT,
c. Paolo Carignani, Elena Pankratova, Heinz
Zednik, Ryan Speedo Green, Stefano La Colla, Anita Hartig, Clemens Unterreiner,
Gabriel Bermúdez, Carlos Osuna, Norbert Ernst
9. DON
GIOVANNI, c. Adam Fischer, Adam Plachetka, Dan Paul
Dumitrescu, Albina Shagimuratova, Saimir Pirgu, Olga Bezsmertna, Jongmin Park,
Valentina Nafornita, Igor Onishchenko
11. ARABELLA,
c. Peter Schneider, Wolfgang Bankl, Stephanie
Houtzeel, Camilla Nylund, Chen Reiss, Bo Skovhus, Herbert Lippert, Norbert
Ernst, Rafael Fingerlos, Sorin Coliban, Daniela Fally, Donna Ellen, Michael
Wilder
12. TRISTAN
UND ISOLDE, c. Mikko Franck, Stephen Gould, Kwangchul
Youn, Petra Lang, Matthias Goerne, Clemens Unterreiner, Sophie Koch, Carlos
Osuna, Marcus Pelz, Bror Magnus Tødenes
14. ARABELLA,
c. Peter Schneider, Wolfgang Bankl, Stephanie
Houtzeel, Camilla Nylund, Chen Reiss, Bo Skovhus, Herbert Lippert, Norbert
Ernst, Rafael Fingerlos, Sorin Coliban, Daniela Fally, Donna Ellen, Konrad
Huber
15. TRISTAN
UND ISOLDE, c. Mikko Franck, Stephen Gould, Kwangchul
Youn, Petra Lang, Matthias Goerne, Clemens Unterreiner, Sophie Koch, Carlos
Osuna, Marcus Pelz, Bror Magnus Tødenes
17. ARABELLA,
c. Peter Schneider, Wolfgang Bankl, Stephanie
Houtzeel, Camilla Nylund, Chen Reiss, Bo Skovhus, Herbert Lippert, Norbert
Ernst, Rafael Fingerlos, Marcus Pelz, Daniela Fally, Donna Ellen, Michael
Wilder
18. FAUST,
c. Simone Young, Jean-François Borras, Luca
Pisaroni, Orhan Yildiz, Clemens Unterreiner, Anita Hartig, Rachel Frenkel,
Rosie Aldridge
19. TRISTAN
UND ISOLDE, c. Mikko Franck, Stephen Gould, Kwangchul
Youn, Petra Lang, Matthias Goerne, Clemens Unterreiner, Sophie Koch, Carlos
Osuna, Marcus Pelz, Bror Magnus Tødenes
20. ARABELLA,
c. Peter Schneider, Wolfgang Bankl, Stephanie
Houtzeel, Camilla Nylund, Chen Reiss, Bo Skovhus, Herbert Lippert, Norbert
Ernst, Rafael Fingerlos, Marcus Pelz, Daniela Fally, Donna Ellen, Konrad Huber
21. FAUST,
c. Simone Young, Jean-François Borras, Luca
Pisaroni, Orhan Yildiz, Clemens Unterreiner, Anita Hartig, Rachel Frenkel, Rosie
Aldridge
25. FAUST,
c. Simone Young, Jean-François Borras, Luca
Pisaroni, Orhan Yildiz, Clemens Unterreiner, Anita Hartig, Rachel Frenkel,
Rosie Aldridge
26. WERTHER,
c. Frédéric Chaslin, Ludovic Tézier, Adrian
Eröd, Alexandru Moisiuc, Sophie Koch, Maria Nazarova, Peter Jelosits, Marcus
Pelz
28. WERTHER,
c. Frédéric Chaslin, Ludovic Tézier, Adrian
Eröd, Alexandru Moisiuc, Sophie Koch, Maria Nazarova, Peter Jelosits, Marcus
Pelz
29. L'ITALIANA
IN ALGERI, c. Evelino Pidò, Adam Plachetka, Hila Fahima,
Rachel Frenkel, Rafael Fingerlos, Maxim Mironov, Margarita Gritskova, Paolo
Rumetz
30. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley (Amfortas), Jongmin
Park (Titurel), René Pape (Gurnemanz), Christopher Ventris (Parsifal), Jochen
Schmeckenbecher (Klingsor), Nina Stemme (Kundry), Ulrike Helzel (1. Knappe), Zoryana
Kushpler (2. Knappe), Thomas Ebenstein (3. Knappe), Bror Magnus Tødenes (4.
Knappe), Benedikt Kobel (1. Gralsritter), Clemens Unterreiner (2. Gralsritter),
Ileana Tonca (1. Blumenmädchen/1. Gruppe), Olga Bezsmertna (2. Blumenmädchen/1.
Gruppe), Margaret Plummer (3. Blumenmädchen/1. Gruppe), Hila Fahima (1.
Blumenmädchen/2. Gruppe), Caroline Wenborne (2. Blumenmädchen/2. Gruppe), Ilseyar
Khayrullova (3. Blumenmädchen/2. Gruppe), Monika Bohinec (Stimme von oben) NEW PRODUCTION Alvis Hermanis, Kristine
Jurjane
31. WERTHER,
c. Frédéric Chaslin, Ludovic Tézier, Adrian
Eröd, Alexandru Moisiuc, Sophie Koch, Maria Nazarova, Peter Jelosits, Marcus
Pelz
April 2017
1. L'ITALIANA
IN ALGERI, c. Evelino Pidò, Adam Plachetka, Hila Fahima,
Rachel Frenkel, Rafael Fingerlos, Maxim Mironov, Margarita Gritskova, Paolo
Rumetz
2. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley, Jongmin
Park, René Pape, Christopher Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme,
Ulrike Helzel, Zoryana Kushpler, Thomas Ebenstein, Bror Magnus Tødenes,
Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Ileana Tonca, Olga Bezsmertna, Margaret
Plummer, Hila Fahima, Caroline Wenborne, Ilseyar Khayrullova, Monika Bohinec
3. WERTHER,
c. Frédéric Chaslin, Ludovic Tézier, Adrian
Eröd, Alexandru Moisiuc, Sophie Koch, Maria Nazarova, Peter Jelosits, Marcus
Pelz
5. L'ITALIANA
IN ALGERI, c. Evelino Pidò, Adam Plachetka, Hila Fahima,
Rachel Frenkel, Rafael Fingerlos, Maxim Mironov, Margarita Gritskova, Paolo
Rumetz
6. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley, Jongmin
Park, Kwangchul Youn, Christopher Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme,
Ulrike Helzel, Zoryana Kushpler, Thomas Ebenstein, Bror Magnus Tødenes,
Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner, Ileana Tonca, Olga Bezsmertna, Margaret
Plummer, Hila Fahima, Caroline Wenborne, Ilseyar Khayrullova, Monika Bohinec
7. MEDEA
(Reimann), c. Michael Boder, Marco Arturo Marelli,
Dagmar Niefind, Claudia Barainsky, Stephanie Houtzeel, Monika Bohinec, Norbert
Ernst, Adrian Eröd, Daichi Fujiki
8. L'ITALIANA
IN ALGERI, c. Evelino Pidò, Adam Plachetka, Hila Fahima,
Rachel Frenkel, Rafael Fingerlos, Maxim Mironov, Margarita Gritskova, Paolo
Rumetz
9. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley, Jongmin
Park, Kwangchul Youn, Christopher Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme,
Ulrike Helzel, Miriam Albano, Thomas Ebenstein, Bror Magnus Tødenes, Benedikt
Kobel, Clemens Unterreiner, Ileana Tonca, Olga Bezsmertna, Margaret Plummer,
Hila Fahima, Caroline Wenborne, Ilseyar Khayrullova, Monika Bohinec
11. MEDEA
(Reimann), c. Michael Boder, Marco Arturo Marelli,
Dagmar Niefind, Claudia Barainsky, Stephanie Houtzeel, Monika Bohinec, Norbert
Ernst, Adrian Eröd, Daichi Fujiki
13. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley, Jongmin
Park, Kwangchul Youn, Christopher Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme,
Ulrike Helzel, Miriam Albano, Thomas Ebenstein, Bror Magnus Tødenes, Benedikt
Kobel, Clemens Unterreiner, Ileana Tonca, Olga Bezsmertna, Margaret Plummer,
Hila Fahima, Caroline Wenborne, Ilseyar Khayrullova, Monika Bohinec
15. MEDEA
(Reimann), c. Michael Boder, Marco Arturo Marelli,
Dagmar Niefind, Claudia Barainsky, Stephanie Houtzeel, Monika Bohinec, Norbert
Ernst, Adrian Eröd, Daichi Fujiki
]16. PARSIFAL,
c. Semyon Bychkov, Gerald Finley, Jongmin Park, Kwangchul Youn, Christopher
Ventris, Jochen Schmeckenbecher, Nina Stemme, Ulrike Helzel, Miriam Albano,
Thomas Ebenstein, Bror Magnus Tødenes, Benedikt Kobel, Clemens Unterreiner,
Ileana Tonca, Olga Bezsmertna, Margaret Plummer, Hila Fahima, Caroline
Wenborne, Ilseyar Khayrullova, Monika Bohinec
17. UN
BALLO IN MASCHERA, c. Jesús López
Cobos, Piotr Beczala, George Petean, Kristin Lewis, Bongiwe Nakani, Maria
Nazarova, Alexandru Moisiuc, Sorin Coliban, Igor Onishchenko, Peter Jelosits
18. KATYA
KABANOVÁ, c. Tomáš Netopil, Dan Paul Dumitrescu, Misha
Didyk, Jane Henschel, Leonardo Navarro, Angela Denoke, Thomas Ebenstein,
Margaret Plummer, Marcus Pelz, Ilseyar Khayrullova, Caroline Wenborne
19. MEDEA
(Reimann), c. Michael Boder, Marco Arturo Marelli,
Dagmar Niefind, Claudia Barainsky, Stephanie Houtzeel, Monika Bohinec, Norbert
Ernst, Adrian Eröd, Daichi Fujiki
20. UN
BALLO IN MASCHERA, c. Jesús López
Cobos, Piotr Beczala, George Petean, Kristin Lewis, Bongiwe Nakani, Maria
Nazarova, Alexandru Moisiuc, Sorin Coliban, Igor Onishchenko, Peter Jelosits
21. KATYA
KABANOVÁ, c. Tomáš Netopil, Dan Paul Dumitrescu, Misha
Didyk, Jane Henschel, Leonardo Navarro, Angela Denoke, Thomas Ebenstein,
Margaret Plummer, Marcus Pelz, Ilseyar Khayrullova, Caroline Wenborne
22. LADY
MACBETH VON MSENSK, c. Ingo
Metzmacher, Wolfgang Bankl, Carlos Osuna, Eva-Maria Westbroek, Brandon
Jovanovich, Rosie Aldridge, Herwig Pecoraro, Hans Peter Kammerer, Manuel
Walser, Gerhard Reiterer, Thomas Köber, Martin Müller, Michael Wilder, Oleg
Zalytskiy, Jongmin Park, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Franz Gruber,
Oleg Savran, Zoryana Kushpler, Ayk Martirossian, Simina Ivan
23. UN
BALLO IN MASCHERA, c. Jesús López
Cobos, Piotr Beczala, George Petean, Kristin Lewis, Bongiwe Nakani, Maria Nazarova,
Ayk Martirossian, Sorin Coliban, Igor Onishchenko, Benedikt Kobel
24. KATYA
KABANOVÁ, c. Tomáš Netopil, Dan Paul Dumitrescu, Misha
Didyk, Jane Henschel, Leonardo Navarro, Angela Denoke, Thomas Ebenstein,
Margaret Plummer, Marcus Pelz, Ilseyar Khayrullova, Caroline Wenborne
25. LADY
MACBETH VON MSENSK, c. Ingo
Metzmacher, Wolfgang Bankl, Carlos Osuna, Eva-Maria Westbroek, Brandon
Jovanovich, Rosie Aldridge, Herwig Pecoraro, Hans Peter Kammerer, Manuel
Walser, Gerhard Reiterer, Thomas Köber, Martin Müller, Johannes Gisser, Oleg
Zalytskiy, Jongmin Park, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Franz Gruber,
Oleg Savran, Zoryana Kushpler, Ayk Martirossian, Simina Ivan
26. UN
BALLO IN MASCHERA, c. Jesús López
Cobos, Piotr Beczala, George Petean, Kristin Lewis, Bongiwe Nakani, Maria
Nazarova, Ayk Martirossian, Sorin Coliban, Igor Onishchenko, Benedikt Kobel
27. KATYA
KABANOVÁ, c. Tomáš Netopil, Dan Paul Dumitrescu, Misha
Didyk, Jane Henschel, Leonardo Navarro, Angela Denoke, Thomas Ebenstein,
Margaret Plummer, Marcus Pelz, Ilseyar Khayrullova, Caroline Wenborne
28. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Adam Plachetka, Guanqun Yu, Valentina Nafornita, Carlos Álvarez, Kate
Lindsey, Ulrike Helzel, Pavel Kolgatin, Leonardo Navarro, Sorin Coliban, Igor
Onishchenko, Hila Fahima
29. LADY
MACBETH VON MSENSK, c. Ingo
Metzmacher, Wolfgang Bankl, Carlos Osuna, Eva-Maria Westbroek, Brandon
Jovanovich, Rosie Aldridge, Herwig Pecoraro, Hans Peter Kammerer, Manuel
Walser, Gerhard Reiterer, Thomas Köber, Martin Müller, Michael Wilder, Oleg
Zalytskiy, Jongmin Park, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Franz Gruber,
Oleg Savran, Zoryana Kushpler, Ayk Martirossian, Simina Ivan
30. DAS
RHEINGOLD, c. Peter Schneider, Egils Siliņš, Markus
Eiche, Thomas Ebenstein, Norbert Ernst, Jochen Schmeckenbecher, Wolfgang
Ablinger-Sperrhacke, Ain Anger, Sorin Coliban, Mihoko Fujimura, Caroline
Wenborne, Okka von der Damerau, Ileana Tonca, Stephanie Houtzeel, Zoryana
Kushpler
May 2017
1. DIE
WALKÜRE, c. Peter Schneider, Robert Dean Smith, Ain
Anger, Tomasz Konieczny, Camilla Nylund, Petra Lang, Mihoko Fujimura, Regine
Hangler, Caroline Wenborne, Simina Ivan, Margaret Plummer, Ulrike Helzel, Rosie
Aldridge, Monika Bohinec, Bongiwe Nakani
2. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Adam Plachetka, Guanqun Yu, Valentina Nafornita, Carlos Álvarez, Kate
Lindsey, Ulrike Helzel, Pavel Kolgatin, Leonardo Navarro, Sorin Coliban, Igor
Onishchenko, Hila Fahima
3. LADY
MACBETH VON MSENSK, c. Ingo
Metzmacher, Wolfgang Bankl, Carlos Osuna, Eva-Maria Westbroek, Brandon
Jovanovich, Rosie Aldridge, Herwig Pecoraro, Hans Peter Kammerer, Manuel
Walser, Gerhard Reiterer, Thomas Köber, Martin Müller, Michael Wilder, Oleg
Zalytskiy, Jongmin Park, Clemens Unterreiner, Peter Jelosits, Franz Gruber,
Wataru Sano, Zoryana Kushpler, Ayk Martirossian, Simina Ivan
4. LE
NOZZE DI FIGARO, c. Adam
Fischer, Adam Plachetka, Guanqun Yu, Valentina Nafornita, Carlos Álvarez, Kate
Lindsey, Ulrike Helzel, Pavel Kolgatin, Leonardo Navarro, Sorin Coliban, Igor
Onishchenko, Hila Fahima
5. TOSCA,
c. Eivind Gullberg Jensen, Angela Gheorghiu,
Jonas Kaufmann, Marco Vratogna, Clemens Unterreiner, Paolo Rumetz, Wolfram Igor
Derntl, Mihail Dogotari
6. EUGEN
ONEGIN, c. Patrick Lange, Rosie Aldridge, Olga
Bezsmertna, Ilseyar Khayrullova, Janina Baechle, Christopher Maltman, Pavol
Breslik, Mika Kares, Marcus Pelz, Marcus Pelz, Thomas Ebenstein, Thomas Köber
7. SIEGFRIED,
c. Peter Schneider, Stefan Vinke, Petra Lang,
Tomasz Konieczny, Jochen Schmeckenbecher, Okka von der Damerau, Wolfgang
Ablinger-Sperrhacke, Sorin Coliban, Hila Fahima
8. TOSCA,
c. Eivind Gullberg Jensen, Martina Serafin,
Jonas Kaufmann, Marco Vratogna, Clemens Unterreiner, Paolo Rumetz, Wolfram Igor
Derntl, Mihail Dogotari
9. EUGEN
ONEGIN, c. Patrick Lange, Rosie Aldridge, Olga
Bezsmertna, Ilseyar Khayrullova, Janina Baechle, Christopher Maltman, Pavol
Breslik, Mika Kares, Marcus Pelz, Marcus Pelz, Thomas Ebenstein, Thomas Köber
10. GÖTTERDÄMMERUNG,
c. Peter Schneider, Sven-Eric Bechtolf, Rolf
Glittenberg, Marianne Glittenberg, Thomas Lang, Stefan Vinke, Petra Lang,
Regine Hangler, Falk Struckmann, Markus Eiche, Jochen Schmeckenbecher, Waltraud
Meier, Monika Bohinec, Stephanie Houtzeel, Caroline Wenborne, Ileana Tonca, Stephanie
Houtzeel, Zoryana Kushpler
11. TOSCA,
c. Eivind Gullberg Jensen, Martina Serafin,
Aleksandrs Antonenko, Marco Vratogna, Clemens Unterreiner, Paolo Rumetz,
Wolfram Igor Derntl, Mihail Dogotari
13. EUGEN
ONEGIN, c. Patrick Lange, Rosie Aldridge, Olga
Bezsmertna, Margarita Gritskova, Janina Baechle, Christopher Maltman, Pavol
Breslik, Mika Kares, Marcus Pelz, Marcus Pelz, Thomas Ebenstein, Dritan Luca
20. DAS
RHEINGOLD, c. Peter Schneider, Thomas Johannes Mayer,
Markus Eiche, Jörg Schneider, Norbert Ernst, Jochen Schmeckenbecher, Wolfgang
Ablinger-Sperrhacke, Jongmin Park, Sorin Coliban, Mihoko Fujimura, Caroline
Wenborne, Okka von der Damerau, Hila Fahima, Stephanie Houtzeel, Zoryana
Kushpler
21. DIE
WALKÜRE, c. Peter Schneider, Robert Dean Smith,
Jongmin Park, Thomas Johannes Mayer, Camilla Nylund, Petra Lang, Mihoko
Fujimura, Regine Hangler, Caroline Wenborne, Hyuna Ko, Margaret Plummer, Ulrike
Helzel, Rosie Aldridge, Monika Bohinec, Bongiwe Nakani
23. DER
ROSENKAVALIER, c. Sascha
Goetzel, Linda Watson, Peter Rose, Sophie Koch, Jochen Schmeckenbecher, Daniela
Fally, Regine Hangler, Thomas Ebenstein, Ulrike Helzel, Alexandru Moisiuc,
Wolfram Igor Derntl, Benedikt Kobel, Marcus Pelz, Jinxu Xiahou, Thomas Köber,
Herwig Pecoraro
24. FIDELIO,
c. Cornelius Meister, Peter Seiffert, Camilla
Nylund, Boaz Daniel, Albert Dohmen, Günther Groissböck, Chen Reiss, Jörg
Schneider
26. FIDELIO,
c. Cornelius Meister, Peter Seiffert, Camilla
Nylund, Boaz Daniel, Albert Dohmen, Günther Groissböck, Chen Reiss, Jörg
Schneider
27. DER
ROSENKAVALIER, c. Sascha
Goetzel, Linda Watson, Peter Rose, Sophie Koch, Jochen Schmeckenbecher, Daniela
Fally, Regine Hangler, Thomas Ebenstein, Ulrike Helzel, Alexandru Moisiuc,
Wolfram Igor Derntl, Benedikt Kobel, Marcus Pelz, Joseph Dennis, Thomas Köber,
Herwig Pecoraro
28. SIEGFRIED,
c. Peter Schneider, Stefan Vinke, Petra Lang,
Thomas Johannes Mayer, Jochen Schmeckenbecher, Okka von der Damerau, Wolfgang
Ablinger-Sperrhacke, Sorin Coliban, Hila Fahima
30. FIDELIO,
c. Cornelius Meister, Peter Seiffert, Camilla
Nylund, Boaz Daniel, Albert Dohmen, Günther Groissböck, Chen Reiss, Jörg
Schneider
31. DER
ROSENKAVALIER, c. Sascha
Goetzel, Linda Watson, Peter Rose, Sophie Koch, Jochen Schmeckenbecher, Chen
Reiss, Regine Hangler, Thomas Ebenstein, Ulrike Helzel, Alexandru Moisiuc,
Wolfram Igor Derntl, Benedikt Kobel, Marcus Pelz, Joseph Dennis, Martin Müller,
Herwig Pecoraro
June 2017
2. FIDELIO,
c. Cornelius Meister, Peter Seiffert, Camilla
Nylund, Boaz Daniel, Albert Dohmen, Günther Groissböck, Chen Reiss, Jörg
Schneider
3. DER
ROSENKAVALIER, c. Sascha
Goetzel, Linda Watson, Peter Rose, Sophie Koch, Jochen Schmeckenbecher, Chen
Reiss, Regine Hangler, Thomas Ebenstein, Ulrike Helzel, Alexandru Moisiuc,
Wolfram Igor Derntl, Benedikt Kobel, Marcus Pelz, Norbert Ernst, Thomas Köber,
Herwig Pecoraro
5. GÖTTERDÄMMERUNG,
c. Peter Schneider, Sven-Eric Bechtolf, Rolf
Glittenberg, Marianne Glittenberg, Thomas Lang, Stefan Vinke, Petra Lang, Regine
Hangler, Falk Struckmann, Markus Eiche, Jochen Schmeckenbecher, Waltraud Meier,
Monika Bohinec, Stephanie Houtzeel, Caroline Wenborne, Ileana Tonca, Stephanie
Houtzeel, Zoryana Kushpler
6. RIGOLETTO,
c. Sascha Goetzel, Yosep Kang, Roberto
Frontali, Aida Garifullina, Sorin Coliban, Hans Peter Kammerer, Lydia Rathkolb,
Orhan Yildiz, Pavel Kolgatin, Alessandro Guerzoni, Margarita Gritskova, Rosie
Aldridge, Lauren Michelle
9. DON
PASQUALE, c. Speranza Scappucci, Michele Pertusi,
Danielle de Niese, Gabriel Bermúdez, Antonino Siragusa, Mihail Dogotari
10. RIGOLETTO,
c. Sascha Goetzel, Yosep Kang, Roberto
Frontali, Aida Garifullina, Sorin Coliban, Hans Peter Kammerer, Lydia Rathkolb,
Orhan Yildiz, Pavel Kolgatin, Alessandro Guerzoni, Margarita Gritskova, Rosie
Aldridge, Lauren Michelle
11. DON
CARLO, c. Myung-Whun Chung, Ferruccio Furlanetto,
Ramón Vargas, Plácido Domingo, Alexandru Moisiuc, Ryan Speedo Green, Krassimira
Stoyanova, Elena Zhidkova, Margaret Plummer, Carlos Osuna, Hila Fahima
13. RIGOLETTO,
c. Sascha Goetzel, Yosep Kang, Roberto
Frontali, Aida Garifullina, Sorin Coliban, Hans Peter Kammerer, Lydia Rathkolb,
Orhan Yildiz, Pavel Kolgatin, Alessandro Guerzoni, Margarita Gritskova, Rosie
Aldridge, Lauren Michelle
14. DON
PASQUALE, c. Speranza Scappucci, Michele Pertusi,
Danielle de Niese, Gabriel Bermúdez, Antonino Siragusa, Mihail Dogotari
15. DON
CARLO, c. Myung-Whun Chung, Ferruccio Furlanetto,
Ramón Vargas, Plácido Domingo, Alexandru Moisiuc, Ryan Speedo Green, Krassimira
Stoyanova, Elena Zhidkova, Margaret Plummer, Carlos Osuna, Hila Fahima
16. DON
PASQUALE, c. Speranza Scappucci, Michele Pertusi,
Danielle de Niese, Gabriel Bermúdez, Antonino Siragusa, Mihail Dogotari
17. RIGOLETTO,
c. Sascha Goetzel, Yosep Kang, Roberto
Frontali, Aida Garifullina, Sorin Coliban, Hans Peter Kammerer, Lydia Rathkolb,
Orhan Yildiz, Pavel Kolgatin, Alessandro Guerzoni, Margarita Gritskova, Rosie
Aldridge, Lauren Michelle
18. PELLÉAS
ET MÉLISANDE, c. Alain
Altinoglu, Franz-Josef Selig (Arkel), Bernarda Fink (Geneviève), Adrian Eröd
(Pelléas), Simon Keenlyside (Golaud), Olga Bezsmertna (Mélisande), Maria
Nazarova (Yniold), Marcus Pelz (Ein Arzt) NEW
PRODUCTION Marco Arturo Marelli, Dagmar Niefind
19. ELEKTRA,
c. Michael Boder, Waltraud Meier, Nina
Stemme, Regine Hangler, Herbert Lippert, Alan Held, Wolfgang Bankl, Simina
Ivan, Zoryana Kushpler, Benedikt Kobel, Dan Paul Dumitrescu, Donna Ellen,
Monika Bohinec, Ilseyar Khayrullova, Ulrike Helzel, Lauren Michelle, Ildikó
Raimondi
20. PELLÉAS
ET MÉLISANDE, c. Alain
Altinoglu, Franz-Josef Selig, Bernarda Fink, Adrian Eröd, Simon Keenlyside,
Olga Bezsmertna, Maria Nazarova, Marcus Pelz
21. DON
CARLO, c. Myung-Whun Chung, Ferruccio Furlanetto,
Ramón Vargas, Plácido Domingo, Alexandru Moisiuc, Ryan Speedo Green, Krassimira
Stoyanova, Elena Zhidkova, Margaret Plummer, Carlos Osuna, Hila Fahima
22. L'ELISIR
D'AMORE, c. Guillermo García Calvo, Valentina
Nafornita, Jinxu Xiahou, Marco Caria, Bryn Terfel, Ileana Tonca
23. ELEKTRA,
c. Michael Boder, Waltraud Meier, Nina
Stemme, Regine Hangler, Herbert Lippert, Alan Held, Wolfgang Bankl, Simina
Ivan, Zoryana Kushpler, Benedikt Kobel, Dan Paul Dumitrescu, Donna Ellen,
Monika Bohinec, Ilseyar Khayrullova, Ulrike Helzel, Lauren Michelle, Ildikó
Raimondi
24. PELLÉAS
ET MÉLISANDE, c. Alain
Altinoglu, Franz-Josef Selig, Bernarda Fink, Adrian Eröd, Simon Keenlyside,
Olga Bezsmertna, Maria Nazarova, Marcus Pelz
25. L'ELISIR
D'AMORE, c. Guillermo García Calvo, Valentina
Nafornita, Jinxu Xiahou, Marco Caria, Bryn Terfel, Ileana Tonca
26. ELEKTRA,
c. Michael Boder, Waltraud Meier, Nina
Stemme, Regine Hangler, Herbert Lippert, Alan Held, Wolfgang Bankl, Simina
Ivan, Zoryana Kushpler, Benedikt Kobel, Dan Paul Dumitrescu, Donna Ellen,
Monika Bohinec, Ilseyar Khayrullova, Ulrike Helzel, Lauren Michelle, Ildikó
Raimondi
27. PELLÉAS
ET MÉLISANDE, c. Alain
Altinoglu, Franz-Josef Selig, Bernarda Fink, Adrian Eröd, Simon Keenlyside,
Olga Bezsmertna, Maria Nazarova, Marcus Pelz
28. L'ELISIR
D'AMORE, c. Guillermo García Calvo, Valentina
Nafornita, Jinxu Xiahou, Marco Caria, Bryn Terfel, Ileana Tonca
30. PELLÉAS
ET MÉLISANDE, c. Alain
Altinoglu, Franz-Josef Selig, Bernarda Fink, Adrian Eröd, Simon Keenlyside,
Olga Bezsmertna, Maria Nazarova, Marcus Pelz
Wiener Staatsoper – 2016 – 2017 season
During the season the company gave 219
performances of 54 operas on 219 evenings. There were 5
new productions.
Works
FIDELIO
|
Beethoven
|
4
|
LA SONNAMBULA
|
Bellini
|
3
|
CARMEN
|
Bizet
|
3
|
PETER GRIMES
|
Britten
|
4
|
PELLÉAS ET MÉLISANDE
|
Debussy
|
5
|
DON PASQUALE
|
Donizetti
|
5
|
LA FILLE DU RÉGIMENT
|
Donizetti
|
4
|
L'ELISIR D'AMORE
|
Donizetti
|
7
|
ARMIDE
|
Gluck
|
5
|
FAUST
|
Gounod
|
3
|
ROMÉO ET JULIETTE
|
Gounod
|
4
|
ALCINA
|
Handel
|
4
|
HÄNSEL UND GRETEL
|
Humperdinck
|
3
|
KATYA KABANOVÁ
|
Janáček
|
4
|
DIE TOTE STADT
|
Korngold
|
4
|
MANON
|
Massenet
|
4
|
WERTHER
|
Massenet
|
4
|
DIE ZAUBERFLÖTE
|
Mozart
|
3
|
DON GIOVANNI
|
Mozart
|
6
|
LE NOZZE DI FIGARO
|
Mozart
|
6
|
LA BOHÈME
|
Puccini
|
3
|
LA FANCIULLA DEL WEST
|
Puccini
|
8
|
MADAMA BUTTERFLY
|
Puccini
|
3
|
TOSCA
|
Puccini
|
8
|
TURANDOT
|
Puccini
|
6
|
MEDEA (Reimann)
|
Reimann
|
4
|
IL BARBIERE DI SIVIGLIA
|
Rossini
|
3
|
LA CENERENTOLA
|
Rossini
|
3
|
L'ITALIANA IN ALGERI
|
Rossini
|
4
|
LADY MACBETH VON MSENSK
|
Shostakovich
|
4
|
DIE FLEDERMAUS
|
Strauss, Johann II
|
4
|
ARABELLA
|
Strauss, Richard
|
4
|
DER ROSENKAVALIER
|
Strauss, Richard
|
4
|
ELEKTRA
|
Strauss, Richard
|
3
|
SALOME
|
Strauss, Richard
|
4
|
EUGEN ONEGIN
|
Tchaikovsky
|
3
|
AIDA
|
Verdi
|
4
|
DON CARLO
|
Verdi
|
3
|
FALSTAFF
|
Verdi
|
5
|
IL TROVATORE
|
Verdi
|
5
|
LA TRAVIATA
|
Verdi
|
5
|
MACBETH
|
Verdi
|
4
|
NABUCCO
|
Verdi
|
4
|
OTELLO
|
Verdi
|
4
|
RIGOLETTO
|
Verdi
|
4
|
SIMON BOCCANEGRA
|
Verdi
|
3
|
UN BALLO IN MASCHERA
|
Verdi
|
4
|
DAS RHEINGOLD
|
Wagner
|
2
|
DIE WALKÜRE
|
Wagner
|
2
|
GÖTTERDÄMMERUNG
|
Wagner
|
2
|
LOHENGRIN
|
Wagner
|
4
|
PARSIFAL
|
Wagner
|
6
|
SIEGFRIED
|
Wagner
|
2
|
TRISTAN UND ISOLDE
|
Wagner
|
3
|
Composers
Beethoven
|
4
|
2%
|
Bellini
|
3
|
1%
|
Bizet
|
3
|
1%
|
Britten
|
4
|
2%
|
Debussy
|
5
|
2%
|
Donizetti
|
16
|
7%
|
Gluck
|
5
|
2%
|
Gounod
|
7
|
3%
|
Handel
|
4
|
2%
|
Humperdinck
|
3
|
1%
|
Janáček
|
4
|
2%
|
Korngold
|
4
|
2%
|
Massenet
|
8
|
4%
|
Mozart
|
15
|
7%
|
Puccini
|
28
|
13%
|
Reimann
|
4
|
2%
|
Rossini
|
10
|
5%
|
Shostakovich
|
4
|
2%
|
Strauss, Johann II
|
4
|
2%
|
Strauss, Richard
|
15
|
7%
|
Tchaikovsky
|
3
|
1%
|
Verdi
|
45
|
21%
|
Wagner
|
21
|
10%
|
No comments:
Post a Comment